2018 Bid Calling Champion

Ethan Davis

Ethan Davis

Champion

2018 Junior Bid Calling Competition

Paul Dottley

Paul Dottley

Reserve Champion

2018 Rookie Competition

Kim Daniels

Kim Daniels

Champion

2018 Rookie Competition

Spencer Wilson

Spencer Wilson

3rd Place

2018 Ringman Competition

Dennis Huggins

Dennis Huggins

Reserve Champion

2018 Ringman Competition

Tony Wisely

Tony Wisely

Champion

2018 Ringman Competition

Dale G. Brown

Dale G. Brown

AAA Hall of Fame Inductee
Dwayne Craig

Dwayne Craig

AAA Hall of Fame Inductee
Rande Walker

Rande Walker

AAA Hall of Fame Inductee

2018 Top 5 Pro Bid Callers

Shannon Hunter

Shannon Hunter

Winner

Ringman Competition

Bruce Colbert

Bruce Colbert

1st Runner Up

Ringman Competition

Donald Hinton

Donald Hinton

2nd Runner Up

Ringman Competition

Donald Hinton

Donald Hinton

Winner

Rookie Division
Bid Calling Competition

Spencer Cline

Spencer Cline

1st Runner Up

Rookie Division
Bid Calling Competition

Jerry Baker

Jerry Baker

Winner

Pro Division
Bid Calling Competition

John Nutt

John Nutt

1st Runner Up

Pro Division
Bid Calling Competition

Shannon Hunter

Shannon Hunter

2nd Runner Up

Pro Division
Bid Calling Competition

Gary D. Cooper

Gary D. Cooper

AAA Hall of Fame Inductee
Bid Calling Champion Ringman
Shannon Hunter

Shannon Hunter

2017

Mena, AR

Gerald Williams

Gerald Williams

2016

Manila, AR

Jay Atkins

Jay Atkins

2015

Little Rock, AR

Joel King

Joel King

2014

Jonesboro, AR

James Stanley

James Stanley

2013

N. Little Rock

Nick Fowler

Nick Fowler

2012

Glenwood

Brad W. Wooley

Brad W. Wooley

2011

Little Rock

Emmitt Hall

Emmitt Hall

2010

Wesley

Gary Cooper

Gary Cooper

2008

Fayetteville

Bid Calling Champions Pro Division

Jerry Baker

Jerry Baker

2017

Pocahontas, AR

Matt Godbehere

Matt Godbehere

2016

Hot Springs, AR

Parker Stumpff

Parker Stumpff

2015

Cassville, MO

Carlin Hooten

Carlin Hooten

2014

Cassville, Mo.

Kirk Witcher

Kirk Witcher

2013

Wynne

Brad W. Wooley

Brad W. Wooley

2012

Little Rock

Donnie Stumpff

Donnie Stumpff

2011

Cassville, Mo.

James Graham

James Graham

2010

Fort Smith

Jay Atkins

Jay Atkins

2009

Little Rock

Gaylen McGee

Gaylen McGee

2008

Lonoke

William Gage

William Gage

2007

Harrison

Ken Grady

Ken Grady

2006

Newport

Jason Davis

Jason Davis

2005

Romance

Nick Fowler

Nick Fowler

2004

Glenwood

Seth Gideon

Seth Gideon

2003

Hot Springs

Kenny Ray McGrew

Kenny Ray McGrew

2002

Glenwood

Rick Cruse

Rick Cruse

2001

Austin

Paul Colvin, Jr.

Paul Colvin, Jr.

2000

Springdale

Gary D. Cooper

Gary D. Cooper

1999

Fayetteville

Rande Walker

Rande Walker

1998

Springdale

Ricky White

Ricky White

1997

Beebe

Jimmy Ray Gentry

Jimmy Ray Gentry

1996

DeQueen

Steve Sims

Steve Sims

1995

Harrisonville

Mike Davis

Mike Davis

1994

Beebe

Jody Harris

Jody Harris

1993

N. Little Rock

Dewayne Craig

Dewayne Craig

1992

Gentry

Preston Davis

Preston Davis

1991

Springdale

Gary Magee

Gary Magee

1990

Piggot

Charles Conner

Charles Conner

1989

Memphis

Toney Cathey

Toney Cathey

1988

Warren

David Gifford

David Gifford

1987

Huntsville

Richard Spear

Richard Spear

1986

Russellville

Johnny Green

Johnny Green

1985

Jacksonville

Neal Davis

Neal Davis

1984

Beebe

Bid Calling Champions Rookie Division

Donald Hinton

Donald Hinton

2017

Jonesboro, AR

Lisa Owens

Lisa Owens

2015

Jay, OK

Danny Thomas

Danny Thomas

2014

Huntsville, AR

Judy Marshall

Judy Marshall

2013

Mountain View

Russell Collins

Russell Collins

2012

Lincoln

James Stanley

James Stanley

2011

N. Little Rock

Win Traffert

Win Traffert

2010

Pine Bluff

Brad Wooley, Jr.

Brad Wooley, Jr.

2009

Little Rock

Chad Bishop

Chad Bishop

2008

Harrison

Heith Caudle

Heith Caudle

2006

West Fork

Dale Frady

Dale Frady

2005

Winthrop

Joey Cathey

Joey Cathey

2003

Warren

Jay Atkins

Jay Atkins

2001

Little Rock

Dempsey Harp

Dempsey Harp

2000

Bentonville

Bard Byers

Bard Byers

1999

Little Rock

Gary D. Cooper

Gary D. Cooper

1998

Fayetteville

Paul D. Kelly

Paul D. Kelly

1997

Batesville

Rick White

Rick White

1996

Beebe

Robert King

Robert King

1995

Lonoke

Mary Ann Cruse

Mary Ann Cruse

1994

Austin

Hall of Fame

F.E. “Red” Springer

F.E. “Red” Springer

1984

Red Oak
Deceased

James E. Wilson

James E. Wilson

1985

Hot Springs

B.L. Wooley

B.L. Wooley

1986

Little Rock

Virgil Irwin

Virgil Irwin

1987

W. Memphis
Deceased

Tom Blackmon

Tom Blackmon

1988

Little Rock

Neal Davis

Neal Davis

1989

BeeBe

A.J. Appling

A.J. Appling

1994

Mountain View

Wayne Ball

Wayne Ball

1995

North Little Rock

Sam Mooneyham

Sam Mooneyham

1996

Hackett

Lin Thornton

Lin Thornton

1997

Malvern

Kenny McGrew

Kenny McGrew

2001

Glenwood

David Gifford

David Gifford

2001

Huntsville

Red Meredith

Red Meredith

2002

Pocahontas
Deceased

Jess Gideon

Jess Gideon

2002

Hot Springs

Joe Wilson

Joe Wilson

2003

Hot Springs

Paul G. Kelly

Paul G. Kelly

2003

Hot Springs

Ray Hightower

Ray Hightower

2003

Little Rock

Kenneth Grady

Kenneth Grady

2004

Newport

Dale Brown

Dale Brown

2004

Fort Smith
Deceased

Tony Cathey

Tony Cathey

2005

Warren

Charles T. “Sonny” James

Charles T. “Sonny” James

2005

Batesville

Tommy Walker

Tommy Walker

2006

Mt. Home

Johnny Green

Johnny Green

2006

Jacksonville

Michael Lloyd Davis

Michael Lloyd Davis

2007

Beebe

David Stafford

David Stafford

2010

Donaldson

John Saugey

John Saugey

2014

Little Rock

Joel King

Joel King

2016

Jonesboro

Gary Cooper

Gary Cooper

2017

Fayetteville

To Nominate Someone for the Hall Of Fame please print this PDF and send to AAA office.